21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Poradnik Technologia

Profesjonalne słuchawki gamingowe – jakie wybrać – cenne wskazówki i porady

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na sprzęt gamingowy. Mowa tutaj nie tylko o profesjonalnych klawiaturach, myszkach i padach, ale również o słuchawkach, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. Niniejszy artykuł to mini poradnik dla tych osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie – słuchawki gamingowe jakie wybrać? Dzięki naszym poradom i wskazówkom dowiedzą się Państwo, jaki sprzęt wybrać, aby nie zawiódł w najmniej spodziewanym momencie.

Słuchawki gamingowe jakie wybrać ?

Nowoczesne gry komputerowe zachwycają nie tylko piękną grafiką, ale również niesamowitym dźwiękiem, dlatego też warto jak najszybciej postawić na porządne słuchawki gamingowe z tzw. wyższej półki. Oryginalne słuchawki są bardzo potrzebne przede wszystkim tym zawodnikom, którzy grają w zespołowe gry sieciowe. Bez dobrej komunikacji niestety bardzo trudno jest osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w grach. Na szczęście na rynku jest wiele rzetelnych firm, które oferują wysokiej jakości słuchawki gamingowe.

Zalety i wady otwartych słuchawek

Wielu graczy inwestuje w otwarte słuchawki, które nie oferują pełnej izolacji od otoczenia. Największą zaletą słuchawek tego typu jest to, że zapewniają one bardzo naturalne dźwięki, dzięki czemu znacząco podnosi się komfort podczas grania. Niestety nie sprawdzą się one w głośnych pomieszczeniach. Do największych zalet należy zaliczyć również dobrą wentylację oraz brak efektu szybkiego męczenia się ucha.

Zalety i wady zamkniętych słuchawek

Alternatywą dla otwartych słuchawek są oczywiście modele zamknięte, które zapewniają dobry balans dźwięku i wysoki poziom izolacji dźwięków z najbliższego otoczenia. Jest to doskonały wybór przede wszystkim dla tych osób, które często podróżują i grają w gry na przenośnych urządzeniach. Największą wadą zamkniętych słuchawek jest słaba wentylacja ucha. Wynika to oczywiście z tego, że słuchawki zaprojektowane zostały w taki sposób, aby szczelnie zamknąć kanał słuchowy. Pamiętać należy również i o tym, że przy długotrwałym graniu uszy mogą się zmęczyć.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Aby kupić wysokiej jakości sprzęt gamingowy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić pasmo przenoszenia. Mowa tutaj oczywiście o częstotliwości, która podawana jest w Hz. Zwykłe słuchawki posiadają zazwyczaj zakres od 20 do 20 000 Hz. Dla profesjonalnych graczy najlepszym wyborem będą słuchawki od 5 do 45 000 Hz. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że olbrzymią rolę odgrywa również sama waga słuchawek gamingowych. W ciężkich słuchawkach po kilku godzinach można odczuwać duży dyskomfort. Pod uwagę należy wziąć również głośność słuchawek, czyli poziom natężenia dźwięków. Większość producentów podaje ten parametr pod symbolem SPL, dzięki czemu szybko można porównać poszczególne urządzenia. Warto zastanowić się również, czy postawić na modele kablowe, czy bezprzewodowe. W tym pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na długość kabla. Zdecydowanie wygodniejsze są słuchawki bezprzewodowe, ale ich cena jest oczywiście znacznie większa. Godne uwagi są także słuchawki zintegrowane bezpośrednio z mikrofonem.