21wiek.com.pl

wszystko o technologii

regranulat LDPE
Poradnik

Do jakich produktów potrzebny jest regranulat LDPE?

Codziennie wytwarzane są miliony opakowań plastikowych, a taka sama liczba jest wyrzucana na śmietnik. W celu uzyskania zrównoważonego rozwoju należy recyklingować sztuczne odpady, co nie będzie miało niszczącego efektu dla naszej planety i zdrowia. W wyniku przetwarzania plastiku powstaje regranulat LDPE. Czym jest i do czego służy?

Co to jest regranulat?

Regranulat to typ granulatu, który powstał w procesie przetwarzania tworzyw sztucznych. Można wyróżnić ich kilka typów, w zależności od materiałów bazowych, z których powstają. Najczęściej są produkowane w postaci niewielkich kuleczek lub nitek, jednak mogą przybierać różne kształty i kolory. Właściwości danego wyrobu są uzależnione od tworzywa, z którego powstaje. Regranulat styropianowy odznacza się wysoką izolacją cieplną, a regranulat LDPE i jego uniwersalność sprawiają, że jest używany przy produkcji wielu przedmiotów z tworzyw sztucznych.

Jak powstaje regranulat LDPE?

Aby przeprowadzić produkcję regranulatu LDPE, najpierw trzeba doprowadzić wyczyszczone i posegregowane odpady do postaci sypkiej. Ma to miejsce w specjalnych maszynach, które jednocześnie osuszają plastikowe kawałki. Pozbycie się wilgoci jest niezwykle ważne, ponieważ zaburza ona proces recyklingu. Ostatni etap polega na tym, że przemiał ląduje w ekstruderze, gdzie powstaje ostateczny regranulat.

Jakie zastosowanie ma regranulat LDPE?

Jeśli chodzi o regranulaty LDPE zastosowanie, jakie mają, jest niezwykle szerokie. Używa się ich do produkcji opakowań plastikowych, rur, doniczek do kwiatów, plandek malarskich. Wśród innych wyrabianych z niego przedmiotów znajdują się worki na śmieci, folie dla rolnictwa i ogrodnictwa, stretch, wiadra, plastikowe ławki i siedzenia. Jak widać, są to przedmioty codziennego użytku, z którymi mamy do czynienia na każdym kroku. Pokazuje to, jak ważny i powszechny powinien być recykling w naszym życiu.

Producenci regranulatów muszą dbać o wykonanie najwyższej jakości materiałów. Jego powstawanie to złożony proces, wymagający skomplikowanych analiz technologicznych. Produkty powstające z regranulatu są przyjazne środowisku, ponieważ są wynikiem recyklingu, czyli przetworzenia i ponownego wykorzystania surowca. Jeśli chodzi o regranulaty LDPE, zastosowanie ich w wielu dziedzinach sprawia, że jest jednym z najczęściej używanych surowców. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle ważne, ponieważ chcąc zatrzymać niszczenie naszej planety, musimy podejmować konkretne działania. Jednym z nich jest powtórne wykorzystanie surowców.