21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Pożegnanie na pogrzebie
Porady

Pożegnanie na pogrzebie

Pożegnanie na pogrzebie z bliską nam osobą nigdy nie jest łatwe. Niekiedy członkowie najbliższej rodziny decydują się na przekazanie ostatnich słów w formie laudacji, czyli mowy zwracającej uwagę na zalety osoby zmarłej. Wygłasza się ją podczas ceremonii pochówku. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak się do niej przygotować i odpowiednio zaprezentować.

Pożegnanie na pogrzebie w imieniu zmarłego

Jedną z form ostatniego pożegnania jest pożegnanie na pogrzebie w imieniu zmarłego. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy osoba zmarła pozostawiła po sobie spisane ostatnie słowa. Wtedy najbardziej opanowany i stonowany członek rodziny może przeczytać pozostawiony po zmarłym tekst. Moment, w którym trumna zostanie złożona do grobu, a uroczystości pogrzebowe się zakończą jest chwilą, gdy możemy przekazać ostatnie słowa zmarłego.

Może również dojść do sytuacji, w której osoba zmarła nie pozostawiła po sobie żadnego listu, a my czujemy, że powinniśmy coś przekazać w jego imieniu. Napisanie takiego tekstu nie jest łatwe – powinien on zostać napisany przez osobę, która bardzo dobrze znała zmarłego. Należy pamiętać, że pisanie ostatnich słów w imieniu osoby, która właśnie odeszła to nie mowa pogrzebowa. Natomiast jeśli nie czujemy się na siłach, by pisać bardziej rozbudowane pożegnanie, wystarczy, że podziękujemy w imieniu nieżyjącego osobom, które przyszły na pogrzeb.

Istnieje również możliwość, aby ostatnie pożegnanie w imieniu zmarłego wygłosił ksiądz. Kapłan, który prowadzi ceremonię pogrzebową otrzymuje od rodziny informacje o bliskich, po czym odczytuje je przed końcem mszy świętej. 

Jeśli szukasz pomocy w organizacji pogrzebu – ZNAJDZIESZ TUTAJ. Z pewnością jest to trudny czas dla rodziny zmarłego, dlatego też warto zgłosić się o pomoc. Na stronie znajdziesz domy i zakłady pogrzebowe w twojej okolicy.

Mowa pogrzebowa – jak ją napisać?

Mowa pogrzebowa staje się coraz bardziej popularną formą ostatniego pożegnania. Należy pamiętać, że mowę pogrzebową jest w stanie wygłosić każdy, niezależnie od jego zdolności pisarskich. Istotny jednak jest bardzo osobisty charakter mowy, więc najlepiej poradzi sobie z nią osoba z najbliższego otoczenia nieżyjącego. Głównym założeniem pożegnania jest upamiętnienie zmarłego, wspomnienie dobrych chwil oraz przekazanie mu ostatnich słów. Najważniejsza w mowie jest szczerość i chęci.

Mowa pogrzebowa przykłady

Masz trudności z pisaniem? Mowa pogrzebowa – przykłady możesz znaleźć tutaj. Istnieje wzór składający się z sześciu punktów, który ułatwi nam przygotowanie mowy pogrzebowej.

  • zaczynamy od przywitania gości, którzy pojawili się na ceremonii pogrzebowej
  • następnie przedstawiamy cel przemówienia, którym jest pożegnanie zmarłego
  • przechodzimy do wspomnień ze zmarłym (pamiętajmy, aby wspominać te radosne i pozytywne momenty)
  • mówimy o osiągnięciach i sukcesach zmarłego
  • dziękujemy gościom za przybycie i wysłuchanie mowy
  • przedstawiamy informacje dodatkowe (dalszy przebieg ceremonii, imienne podziękowania itd.)