21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Poradnik Technologia

Czy warto zainwestować w drukarkę 3D?

Z roku na rok na rynku elektronicznym przybywa coraz więcej mniej bądź bardziej praktycznych urządzeń. Wśród wielu z nich można bez wątpienia wymienić w pełni nowoczesną drukarkę 3 D. Czy warto zainwestować w tego typu sprzęt.

Co to jest drukarka 3D?

Początki tego urządzenia sięgają 1984 roku, kiedy to Charles Hull opracował technologię stereolitografii. Poszczególne elementy drukarki są ruchome, dzięki czemu są w stanie przemieszczać się i w różnych chwilach oraz drukować różnorodne partie projektu.

Działanie tego sprzętu sprawia, że poszczególne wydruki nie zawsze są
starannie wykonane. Wyglądają one jakby wyszły z fabryki, a jednocześnie widać, że powstały one w zupełnie inny sposób. Warto zawsze pamiętać o tym, że im lepszej jakość drukarki 3D, tym potrafi ona wykonać bardziej atrakcyjny wizualnie wydruk.

Niemniej często bywa tak, że nawet najdroższe drukarki 3D działają bardzo wolno, zatem nie są to z pewnością urządzenia przeznaczone dla osób niecierpliwych. Czasem bywa tak, że wydrukowanie niewielkiego oraz nieskomplikowanego przedmiotu zajmuje kilka godzin.

Co można wydrukować za pomocą drukarki 3D?

Zakres działania drukarki 3D jest niezwykle szeroki. Z jej pomocą można bowiem pozwolić sobie na wydrukowanie wszystkiego na co pozwala nam nasza wyobraźnia. W dużej mierze jest to ograniczone od modelu drukarki.

Wiele osób bardzo często z pomocą tego sprzętu drukuje na użytek domowy różnorodne zamienniki zniszczonych elementów czy też niewielkich rozmiarów gadżety, wśród których można wymienić różnorodne figurki oraz ozdoby. Z kolei bardziej ambitne osoby drukują w 3D protezy, a nawet domy.

Posiadając drukarkę3D warto zawsze pamiętać o tym, aby ustawić ją w bezpiecznym miejscu, a więc z dala od dzieci oraz zwierząt domowych, bowiem istnieje ryzyko poparzenia się. Wynika to przede wszystkim z faktu mocnego nagrzewania się głowicy tego urządzenia. Obecnie na rynku elektronicznym dostępne są drukarki 3 D ze specjalną pokrywą, niemniej są one znacznie droższe.

Czy warto kupić drukarkę 3D?

Wiele osób, które to mają w zamysłach zakup drukarki 3 D często zastanawia się czy warto zainwestować w to urządzenie. Otóż opinie na ten temat są różnorodne.

Niezwykle ważny jest wybór właściwego urządzenia. Otóż obecnie na rynku elektronicznym dostępna jest niezliczona ilość różnorodnych urządzeń, które to różnią się pomiędzy sobą ceną, parametrami technicznymi oraz poszczególnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele argumentów mówiących o tym, że warto kupić drukarkę 3 D. Niemniej do ostatecznych wniosków powinien dojść sam klient. Powinien on zawsze dobrze zastanowić się czy jest to tylko wyłącznie chwilowy zryw czy być może przemyślany oraz przyszłościowy zakup.

Drukarka 3D to nowoczesne, technologiczne cacko, które bardzo dużo potrafi. Dla osób, które to dobrze znają się na projektowaniu w 3D za pomocą specjalnych programów urządzenie to z pewnością pozwoli im w pełni spełniać oraz realizować swoje marzenia.