21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Porady Technologie

Trendy technologiczne 2020 – czego możemy się spodziewać?

Rok 2020 nabiera rozpędu i czas by zaczął on zaskakiwać nas swoimi nowościami technologicznymi. Być może część z nas zastanawia się, jakie trendy technologiczne w 2020 roku będą rozwijały się najprężniej i podbiją świat. W poniższym tekście przedstawimy najbardziej prawdopodobne spekulacje. Zapraszamy do lektury!

Zdrowie i medycyna

Jest to segment, który zdecydowanie powinien nas najbardziej interesować i na którego rozwoju powinno nam najbardziej zależeć. Nie możemy czuć się zawiedzeni, gdyż 2020 będzie bogaty w rozwój technologii wspomagających nasze zdrowie. Pierwszym, bardzo ważnym trendem z pewnością okaże się terapia genowa, która posłuży do leczenia nowotworów. Obecnie rozwija się ona bardzo prężnie i już niedługo możemy spodziewać się po niej bardzo obiecujących rezultatów. Jeżeli chodzi o usprawnienie systemu zdrowia w przychodniach i szpitalach duże nadzieje pokładać możemy w aplikacjach głosowych, dzięki którym wprowadzanie danych pacjentów do systemu będzie zajmowało o wiele krótszy czas niż dotychczas. Aplikacje głosowe staną się również niezwykle popularne wśród seniorów, którzy coraz częściej doceniają łatwość, z jaką działają i możliwości, jakie przed nimi otwierają.

Roboty

Rok 2020 zapewni także rozwój nowych, ekscytujących urządzeń, z którymi ciągle bardzo rzadko możemy się spotkać w życiu codziennym. Prace nad autonomicznymi samochodami nabiorą zdecydowanie większego tempa, a stworzone w ich wyniku maszyny będą pojawiały się coraz częściej na drogach. Wiele miast już dziś wprowadza pomału automatyczne pojazdy komunikacji miejskiej, niewymagające osoby kierującej. Kolejnym sektorem, w którym maszyny będą wiodły prym jest branża usługowa. Roboty specjalistyczno-usługowe będą coraz częstszym wyposażeniem wielu firm oraz koncernów, które będą wykorzystywały je do prostych prac. Dzięki temu wydajność pracy zdecydowanie wzrośnie, zaś jej czas odpowiednio się skróci. Jednak największe zastosowanie dla maszyn znajdzie się w środowisku domowym. To tam roboty sprawdzą się jako świetni towarzysze codzienności, ułatwiający domownikom funkcjonowanie. Już teraz miewamy do czynienia np. z niezwykle rozwiniętymi lodówkami, które informują nas o potrzebie wykonania zakupów i odczytują daty ważności znajdujących się w ich wnętrzach produktów.

Styl

Już teraz ogromnie popularna stała się technologia pozwalająca na podgrzewanie tytoniu. Być może to właśnie w 2020 roku wyprze ona z rynku całkowicie tradycyjne papierosy. Podgrzewanie tytoniu ma bowiem wiele zalet, z których najważniejszą jest brak nieprzyjemnego zapachu utrzymujący się na ubraniach, włosach czy palach osób palących. Kolejną nowością technologiczną, która podbije rynek w obecnym roku, będą składane smartfony. Od dłuższego czasu wykorzystujemy telefony komórkowe do wykonywania coraz większej ilości operacji. Preferujemy aplikacje mobilne niż wchodzenie na strony internetowe. Dlatego, by zwiększyć naszą wygodę firmy zaczynają wypuszczać na rynek składane hybrydy smartfonów i tabletów.