21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Poradnik Technologia

Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Jednym z dodatkowych elementów wyposażenia komputerów i laptopów są różnego rodzaju dyski zewnętrzne. Są one bardzo przydatne i wykorzystywane do realizacji wielu celów.

Czym jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny jest to dysk przenośny. Jest to również urządzenie pamięci masowej o charakterze małogabarytowym. Podłączane jest ono do komputera lub laptopa poprzez różnego rodzaju interfejs. Wśród takich interfejsów można wyróżnić między innymi USB, IEEE, eSATA lub COM. Dysk zewnętrzny jest najczęściej wykorzystywany w celu przechowywania kopii zapasowych różnego rodzaju plików. Często się go używa także jako pewnego rodzaju magazyn dla plików, które już nie mieszczą się na danym komputerze czy laptopie. Dysk przenośny, jak sama nazwa wskazuje, służy również do przenoszenia plików pomiędzy różnymi komputerami. Z całą pewnością można stwierdzić, iż posiada on szereg zastosowań. Istnieją różne rodzaje dysków zewnętrznych. Między innymi wśród nich można wyróżnić dyski wykonane w technologii tradycyjnej, półprzewodnikowej lub dyski flash.

Wybór idealnego dysku zewnętrznego

Osoby, które planują zakup dysku przenośnego na pewno zastanawiają się jak wybrać dysk zewnętrzny, aby ten wybór był jak najbardziej korzystny. Przede wszystkim warto wybrać odpowiedni rodzaj dysku zewnętrznego. Może być to dysk SSD lub HDD. Dysk HDD charakteryzuje się wykorzystaniem technologii starszej niż SSD. Dyski HDD, w odróżnieniu od SSD, są także bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, a także utratę danych. Dyski zewnętrzne HDD posiadają mniejszą prędkość zapisu danych i ich odczytu, w porównaniu do dysków SSD. Jednakże dyski HDD posiadają również plusy, wśród których można wymienić ich stosunkowo dużą pojemność oraz niską cenę. Natomiast dyski wyprodukowane w technologii SSD są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia niż dyski HDD. Efektem tego jest mniejsze ryzyko utraty danych. Tego rodzaju dyski charakteryzują się również bardzo dobrymi parametrami zapisu danych oraz ich odczytu. Kolejną rzeczą, na którą warto jest zwrócić uwagę podczas wyboru dysku zewnętrznego jest jego pojemność. Aktualnie sklepy posiadają w sprzedaży dyski zewnętrzne o różnych pojemnościach. Dyski zewnętrzne produkowane w technologii SSD posiadają zazwyczaj pojemności o wartościach 128 lub 256 gigabajtów. Natomiast dyski wyprodukowane w technologii HDD mogą mieć nawet od jednego do czterech terabajtów. W celu przechowywania lub przenoszenia dużej ilości danych najbardziej korzystnym wyborem będzie dysk HDD o pojemności minimum jednego terabajta. Przy wyborze dysku przenośnego istotny jest także jego rozmiar, który może mieć 2.5 lub 3.5 cala. Dyski o rozmiarze 2.5 cala zużywają bardzo mało energii. Natomiast dyski o wielkości 3.5 cala zużywają więcej energii, ale także charakteryzują się one większą pojemnością. Ponadto warto wybrać taki dysk zewnętrzny, który będzie odpowiednio spełniał cel, do jakiego został zakupiony. Inny rodzaj dysku zostanie wybrany do przechowywania plików, a inny do przenoszenia plików pomiędzy różnymi komputerami.