21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Wentylator rewersyjny
Poradnik

Wentylator rewersyjny – jak działa?

Wentylator rewersyjny to urządzenie, które może być używane zarówno jako wentylator wyciągowy, jak i wlotowy. Pozwala to na cyrkulację powietrza z zewnątrz podczas miesięcy letnich lub z wewnątrz podczas zimowych miesięcy.

Czym jest wentylator rewersyjny?

Kiedy ciężko pracujesz w upale i wilgoci, nie ma nic gorszego niż utknięcie z elektrycznym wentylatorem, który nie porusza powietrza na tyle, aby sprawić, że poczujesz się chłodniej. Dlatego ludzie wybierają wentylatory odwracalne, czyli rewersyjne — mogą być używane jako wentylatory wyciągowe lub nawiewne, w zależności od potrzeb.

A co jest w nich najlepsze? Są niezwykle łatwe w instalacji i utrzymaniu, więc są świetnym wyborem, jeśli chcesz czegoś niedrogiego i niezawodnego.

Wentylatory rewersyjne — mechanizm działania

Wentylatory rewersyjne działają poprzez posiadanie dwóch różnych łopatek na tym samym wale silnika. Łopatki obracają się z różną prędkością, gdy są włączone, co pozwala im pchać lub ciągnąć powietrze w zależności od kierunku, w którym są obracane. Wentylatory rewersyjne pozwalają również kontrolować ilość powietrza dostarczanego do obiektu w zależności od jego potrzeb w danym czasie.

Proces rozpoczyna się od silnika znajdującego się w centrum urządzenia. Silnik jest połączony z łopatkami po obu stronach obudowy wentylatora. Gdy działa jako wentylator wyciągowy, łopatki te wypychają powietrze z domu przez otwory wentylacyjne wbudowane w ściany. Kiedy działa jako wentylator wlotowy, łopatki te wciągają świeże powietrze do domu przez otwory wentylacyjne wbudowane w ściany.

Zasada działania jest podobna jak w przypadku transformatora. Jednak, zamiast zmieniać prąd zmienny na stały i odwrotnie, mamy jedną łopatkę obracającą się jednocześnie do przodu i drugą do tyłu.

Zalety wentylatorów rewersyjnych

Wentylatory rewersyjne występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach m.in. u producenta Fantech. Najczęstszym typem jest wentylator sufitowy typu box z odwracalnymi łopatkami. Istnieją również wentylatory stołowe, wentylatory postumentowe i przenośne wentylatory oscylacyjne z odwracanymi łopatkami.

Oszczędzają pieniądze na rachunku za prąd — Najważniejszym czynnikiem w przypadku tych wentylatorów jest to, że kosztują mniej pieniędzy w eksploatacji niż jakikolwiek inny typ wentylatora sufitowego lub jednostki klimatyzacyjnej! Jeśli masz starszy, nieodwracalny wentylator sufitowy to możesz wydawać więcej pieniędzy na rachunku elektrycznym, niż musisz wydawać na chłodzenie domu podczas gorących letnich dni. Wiele osób nie myśli o tym, aż po tym, jak ich system został zastąpiony kosztowną centralną jednostką klimatyzacyjną, która zwiększy ich miesięczny rachunek za energię elektryczną, nawet bardziej niż to było wcześniej!

Łatwa instalacja — Odwracalny wentylator może być łatwo zainstalowany przez każdego z podstawowymi umiejętnościami majsterkowania, o ile wie, co robi.

Redukcja hałasu — Wiesz, jak głośny może być Twój wentylator sufitowy, gdy pracuje na pełnych obrotach? Cóż, to nie jest tylko denerwujące; może również spowodować utratę słuchu w czasie, jeśli nie jesteś ostrożny! Odwracalne wentylatory sufitowe zmniejszają poziom hałasu, ponieważ nie muszą obracać się tak szybko jak tradycyjne, aby rozwiewać powietrze po pomieszczeniu. Oznacza to, że z czasem istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu.