21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Komputer Poradnik

Jak przyspieszyć laptopa – cenne wskazówki i porady?

Zakupienie nowego laptopa bardzo często wiąże się z dość dużym wydatkiem. Na szczęście dzięki kilku prostym trikom, można znacząco przyśpieszyć swój stary sprzęt, dzięki czemu zakup nowej maszyny będzie można odłożyć na później. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak przyspieszyć laptopa.

Słaba konfiguracja

Główną przyczyną wolnej pracy laptopów jest oczywiście słaba konfiguracja oraz dość niska wydajność poszczególnych podzespołów. Niestety nawet jeden z elementów laptopa, może znacząco obniżać prędkość całego sprzętu. Uważać należy przede wszystkim na procesory niskonapięciowe albo na niewielką pojemność pamięci RAM. Na szczęście w tym drugim przypadku zawsze istnieje możliwość dokupienia nowej kostki RAM, dzięki której laptop może dostać naprawdę porządnego kopa. Dobrym pomysłem jest także systematyczne oddawanie laptopa do serwisu na kompleksowe czyszczenie i fachową konserwację.

Szkodliwe programy

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale laptop może wolno pracować ponieważ jest on zawirusowany. Nawet bardzo dobry sprzęt nie będzie działać szybko, gdy system operacyjny będzie miał szkodniki, które go spowalniają. Warto korzystać z porządnego programu antywirusowego i zapór sieciowych, dzięki którym można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Bardzo ważne jest to, aby aktualizować nie tylko program antywirusowy, ale również sam system operacyjny.

Jak przyspieszyć laptopa ?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że częstą przyczyną wolnej pracy laptopa jest to, że jest on mocno zabrudzony. Dotyczy to przede wszystkim starszych sprzętów, które nigdy nie były czyszczone. Niestety kurz i wszelkie zabrudzenia oblepiają poszczególne podzespoły laptopa, przez co znacząco podnosi się temperatura CPU. Kurz może spowolnić również pracę wentylatora, dlatego też nie będzie on wywiązywać się ze swoich zadań. Aby uniknąć tego problemu, warto laptopa czyścić systematycznie. W zadaniu tym pomóc może na przykład sprężone powietrze.

Proste triki na przyśpieszenie laptopa

Najprostszym sposobem na przyśpieszenie laptopa jest oczywiście wymienienie poszczególnych podzespołów. Warto pomyśleć przede wszystkim o zakupie szybkich dysków twardych SSD. To właśnie po wymianie starego dysk na nowy SSD od razu zauważy się różnice w pracy. Jeżeli korzysta się z dwóch różnych dysków, to system operacyjny należy zainstalować właśnie na szybkim dysku SSD, dzięki czemu praca będzie sprawna i bardzo komfortowa.

Aby przyśpieszyć pracę komputera przenośnego warto pomyśleć również o zmianie starego systemu operacyjnego. Niestety nie wszystkie systemy operacyjne są aktualizowane, dlatego też mogą pozostawiać wiele do życzenia. Warto postawić na najnowsze systemy operacyjne, które są na bieżąco aktualizowane. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasz system jest w 100% dostosowany do najnowszych programów i aplikacji.

Jeżeli procesor szybko się nagrzewa, to warto pomyśleć również o usprawnieniu wentylacji. Na rynku dostępne są również specjalne podkładki chłodzące, które wspierają działanie chłodzenia i obniżają temperaturę laptopa.