21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Komputer Technologia

Sprawdzamy jaką myszkę do komputera wybrać

Myszka komputera to jeden z najbardziej niezbędnych elementów i dodatków do komputera. Trudno sobie dziś wyobrazić wykonywanie jakichkolwiek czynności bez tego niewielkiego urządzenia. Nic więc dziwnego, że tak wielu użytkowników komputera przykłada tak wielką uwagę do tego, jaki konkretnie model myszki posiadają. A tych wbrew pozorom na rynku jest całkiem wiele, co powoduje, że bez odpowiedniej wiedzy ciężko jest kupić odpowiednią myszkę.

Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego jednak kupienie dobrej myszki komputerowej jest tak ważne? Myszka to podstawowe narzędzie, które umożliwia obsługę komputera. Stanowi ona swego rodzaju wirtualną rękę, którą można naciskać, włączać, czy też podnosić, przeciągać i zaznaczać wszystko to, co w danej chwili znajduje się na ekranie komputera. Ważne jest zatem to, aby robić to nie tylko dobrze, lecz również odpowiednio wygodnie i skutecznie. W niektórych sytuacjach takich jak np. w czasie grania w gry komputerowe, jakość posiadanej myszki ma kluczowe znacznie.

Jakie są rodzaje myszek?

Myszki komputerowe najprościej podzielić na dwa rodzaj. Różnią się one sensorem, czyli elementem, poprzez który wykrywane jest ich położenie na blacie biurka. Konkretny rodzaj sensora wpływa nie tylko na jego skuteczność działania, lecz również na szybkość, a także na precyzje. Na rynku znaleźć można myszki optyczne oraz myszki laserowe.
Myszka optyczna ma swoją zasadę działania niezwykle prostą. Sensor jest po prostu miniaturową kamerą, która cały czas śledzi powierzchnie pod myszką i na tej podstawie wykrywa zmiany jej położenia. Żeby jednak mogło to się odbywać bez dostępu światła — w końcu sensor jest pod myszką — podświetlany jest on czerwoną diodą led.
Myszka laserowa to natomiast niewielkiej mocy laser, który cały czas pada na powierzchnię, na której znajduje się myszka. Poprzez poruszanie myszką laser zmienia swoją pozycję, co powoduje wykrycie ruchu myszki.

Sposób komunikacji

Zupełnie osobną sprawą jest metoda komunikacji pomiędzy komputerem a myszką. Dawnej zdecydowanie najpopularniejszym sposobem był po prostu przewód, stąd nazwa myszka przewodowa. Problemem w tym wypadku była ograniczona długość kabla, przez co myszka zawsze musiała być w miarę blisko komputera, a także oczywiście plątający się na blacie przewód. Drugim rodzajem myszki jest wersja bezprzewodowa, która sygnał o zmianie położenia wysyła najczęściej poprzez bluetooth, lub za pośrednictwem sieci wi-fi.

Jaką myszkę do komputera wybrać?

Pytanie zatem brzmi, jak na podstawie tych informacji wybrać odpowiednią dla siebie myszkę? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, do czego dana myszka będzie używana. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego modelu myszki, który sprawdzi się doskonale w każdym aspekcie.
W przypadku wykorzystywania myszki głównie do pracy najlepiej wybrać model laserowy i bezprzewodowy. Przykładowo podczas pracy przy grafice komputerowej czułość i niezwykła precyzja myszki laserowej będzie sprzyjać wygodniejszej pracy. Dodatkowo poprawiać ją będzie brak na biurku przewodu. Jeśli jednak myszka ma być wykorzystywana do gier, lepsze będzie jednak połączenie przewodowe, a myszka z sensorem optycznym. Wynika to ze stabilności połączenia — przewód jest tu bezapelacyjnie lepszy — a także możliwa praca na każdej powierzchni myszek optycznych.