21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Komputer Technologia

Czym charakteryzuje się porządny komputer do gier?

Nowoczesne gry komputerowe mają coraz większe wymagania sprzętowe, dlatego też warto jak najszybciej wyposażyć się w porządny komputer do gier. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych graczy, którzy w najbliższym czasie planują zakup nowego komputera gamingowego, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę.

Niezawodny procesor

Jeszcze kilka lat temu większość procesorów dostępnych na rynku była w stanie obsłużyć tyle wątków, ile miała rdzeni. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej, a dzięki technologii Hyper Threading nawet 2-rdzeniowe procesory są w stanie obsługiwać 4 wątki. Aby komputer do gier służył sprawnie przez kilka najbliższych lat warto postawić na zdecydowanie wydajniejsze rozwiązania. W chwili obecnej standardem są procesory gamingowe 6 i 8 rdzeniowe, które bez żadnego większego problemu poradzą sobie z najnowszymi grami na maksymalnych ustawieniach. Jest to wspaniały wybór także dla tych osób, które chcą streamować swoją rozgrywkę albo obrabiać pliki wideo. Pamiętać należy także i o tym, że słaby procesor może znacząco obniżać parametry pozostałych podzespołów. Mowa tutaj przede wszystkim o mocnych kartach graficznych, które bez porządnego procesora nie rozwiną swoich skrzydeł.

Mocna karta graficzna

Każdy porządny komputer do gier powinien posiadać oczywiście mocną kartę graficzną. Wybierając nową kartę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość zamontowanej pamięci graficznej oraz na oznaczenia producenta. W chwili obecnej najlepszym wyborem są karty 4 albo 6 GB. Osoby, które chcą obsługiwać gry na wyższych rozdzielczościach powinny rozejrzeć się za kartą 8 GB. W dużej mierze to właśnie dzięki takiej pamięci będzie można zagrać w swoje ulubione gry w rozdzielczości 4K. Jak wspomniano wcześniej warto zwrócić uwagę także na oznaczenia producenta. GeForce posługuje się skrótami GTX i RTX, z kolei karty graficzne Radeon dla graczy mają oznaczenia RX.

Dysk twardy

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale porządny komputer do gier powinien posiadać również pojemny i szybki dysk twardy. Nowoczesne gry komputerowego potrafią naprawdę sporo ważyć, dlatego też przy kilku tytułach szybko może zabraknąć miejsca. Szybki dysk twardy znacząco przyśpiesza czas ładowania kolejnych poziomów, dzięki czemu znacząco poprawia się komfort grania. Do magazynowania danych doskonale nadaje się dysk HDD. Na system warto wybrać szybkie dyski SSD, które z roku na rok są coraz tańsze.

Płyta główna dla graczy

Jeżeli chodzi o płytę główną dla graczy, to warto zadbać o to, aby była ona w 100% kompatybilna z pozostałymi podzespołami, z których chce się skorzystać. Płyta główna musi mieć oczywiście odpowiednie gniazdo, do którego pasować będzie procesor. Starsze płyty główne niestety bardzo rzadko obsługują najnowsze układy Core 8 albo 9. Nie można zapominać również i o tym, że od modelu płyty głównej zależy również ile pamięci RAM będzie w stanie obsłużyć nasz komputer. Pamięć RAM ma duży wpływ na wydajność całego sprzętu. Warto postawić na płyty główne z 4 slotami, w których można zamontować 32 GB RAM.