21wiek.com.pl

wszystko o technologii

suszarnie do drewna
Technologia

Czym charakteryzują się suszarnie do drewna?

Drewno można zaliczyć do jednego z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych powszechnie w wielu branżach. Wytwarza się z niego meble, akcesoria domowe oraz służy do wykonywania wielu elementów budynków. Aby było ono dobrej jakości, musi być dobrze wysuszone. Do tego celu służą profesjonalne suszarnie drewna, w których suszenie tego surowca odbywa się bardzo szybko oraz sprawnie.

Jak dobrze wysuszyć drewno?

Po ścięciu każde drzewo jest mokre i w związku z tym nie nadaje się do dalszej obróbki. W czasie procesu wysychania zmniejsza się jego wilgotność i w związku z tym zmniejsza swą objętość. Dzięki temu w dalszym etapie obróbki może być poddawane klejeniu oraz barwieniu na inny kolor.

Obecnie wykorzystywane są nowoczesne technologie do suszenia drewna, dzięki którym nie musi ono schnąć przez bardzo długi czas na świeżym powietrzu. Suszarnie do drewna to idealne miejsca, w których można bezproblemowo oraz w bardzo szybkim tempie osuszyć drewno.

Czym charakteryzuje się suszarnia do drewna?

Dzięki suszarni drewna proces jego suszenia jest bardzo wydajny. Każda nowoczesna suszarnia jest wykonana z zewnątrz z aluminium, natomiast od wewnątrz jej ściany oraz strop są wyłożone izolacją w postaci wełny lub poliuretanu. Co więcej, jest ona wyposażona w specjalne filtry i grzejniki, które potrafią dostosować warunki panujące wewnątrz oraz zespół wentylacyjny, który umożliwia właściwą cyrkulację powietrza. W takim miejscu proces suszenia drewna odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze.

Ważne jest, aby suszarnia posiadała komory dostosowane swym rozmiarem do wielkości suszonego drewna. Dzięki możliwości ustalania temperatury oraz wilgotności powietrza można z łatwością przewidzieć efekt końcowy.

Dlaczego komorowe suszenie drewna jest skuteczne?

Proces suszenia drewna w suszarniach odbywa się w specjalnych komorach, w których to panuje bardzo wysoka temperatura. Dzięki temu grzyby oraz szkodniki znajdujące się w mokrym drewnie są skutecznie usunięte. W celu wysuszenia tego surowca użytkownik musi podać grubość drewna, rodzaj oraz określić, jaka jest wymagana wilgotność końcowa, a później praca w komorze odbywa się automatycznie.

Drewno można suszyć na kilka sposobów. Nie tylko w warunkach naturalnych czy powietrznych, lecz także z zastosowaniem pary lub cieczy. Ponadto surowiec ten można poddać działaniu chemikaliów,tj: gliceryna czy mocznik. Można je też osuszyć z wykorzystaniem prądu elektrycznego, ale obecnie to profesjonalne, komorowe suszarnie do drewna cieszą się największą popularnością.