21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Bajorek do haftu
Poradnik

Bajorek do haftu i jego stosowanie

Haft ozdobny, wykonywany ręcznie urzeka swoim pięknem, jak również często precyzją jego wykonania. Aby wyglądał jak najlepiej, wykorzystuje się nie tylko odpowiednio dobrane materiały, nici czy też igły. W wielu przypadkach stosuje się również inne ozdobne elementy, które dodają całości niewątpliwego uroku. Jednym z takich właśnie, często stosowanych elementów jest bajorek do haftu ozdobnego.

Czym jest bajorek?

Mówiąc w dość dużym skrócie, bajorek do haftu ozdobnego można porównać do swoistej „sprężynki”wykonanej z cieniutkich drucików w odpowiedni sposób tak, aby można było go właściwie zastosować podczas haftowania. Oczywiście bardzo istotne są przede wszystkim odpowiednie materiały, wykorzystane do jego wykonania, aby podczas haftu nie sprawiał problemów.

Wyróżnia się rodzaje bajorka:

  • twardy – wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia konturów haftów
  • miękki – występuje kilka jego rodzajów, czyli bajorek gładki, fasetowany i fakturowany.

Obecnie bajorek produkowany jest w bardzo wielu kolorach, nie tylko w złotym i srebrnym, które były znane od wielu lat. To sprawia, że zakres jego zastosowania znacznie się poszerza.

Jak stosuje się bajorek?

Wykorzystując bajorek do haftu, przyszywa się go do wskazanej powierzchni inną nicią. Często dodatkowo w miejscu, gdzie ma być wykonywany haft, stosuje się również dodatkowy podkład, jak na przykład filc, aby usztywnić miejsce haftu, jak również nieco go uwypuklić. Aby jak najlepiej trzymał się podłoża, do przyszycia stosuje się zazwyczaj ścieg okrętkowy, a najlepsze wyniki uzyskuje się, łapiąc go co 3 lub 4 zwoje. Najczęściej rozpoczyna się od wykonania konturów, tutaj w większości bajorek jest przycinany na odpowiednią długość dopiero pod koniec pracy. Nie zaleca się go również zbytnio rozciągać, aby uzyskać pożądany wygląd.

Kiedy wykorzystuje się bajorek?

Bajorek bardzo powszechnie wykorzystywany jest do haftowania dystynkcji. Dzięki niemu zyskują one odpowiedni wygląd i jednocześnie są bardzo trwałe. Obecnie jednak bardzo często wykorzystywany jest również do haftu koralikowego, z którym prezentuje się bardzo dobrze. Hafty z wykorzystaniem bajorka wykonywane są bardzo często na mundurach wojskowych czy strojach ludowych, dzięki czemu są nie tylko trwałe, ale również odpowiednio się prezentują. Zastosowanie bajorka nie tylko usztywnia cały haft, ale również daje ciekawe efekty, jak na przykład odbijanie światła, nadające całości całkiem innego wyglądu. Odpowiednie stosowanie bajorka w hafcie z pewnością wymaga jednak sporego doświadczenia.