21wiek.com.pl

21wiek.com.pl – wszystko o technologii

Komputer Technologie

Jaki monitor dla profesjonalistów warto wybrać?

Wybranie porządnego monitora na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prostym zadaniem, ale wbrew pozorom wcale tak nie jest. Osoby, które potrzebują porządnego monitora do zadań specjalnych, muszą zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które dokładnie zostaną opisane w niniejszym artykule.

Czym charakteryzuje się monitor dla profesjonalistów?

Profesjonalne monitory charakteryzują się nie tylko odpowiednimi parametrami technicznymi, ale również znacznie większymi rozmiarami. Na większym ekranie praca grafika albo programisty jest znacznie szybsza i bardziej komfortowa, dlatego też warto rozglądać się za modelami od 24″. W dzisiejszych czasach królują przede wszystkim nowoczesne ekrany z funkcją InfinityEdge, dzięki której można wyświetlać obraz praktycznie do samej krawędzi monitora. Kluczem do sukcesu jest jednak to, aby postawić na monitory, które zapewnią dokładne odwzorowanie kolorów oraz bardzo wysoką rozdzielczość.

Jaka rozdzielczość ekranu?

W dzisiejszych czasach standardem jest oczywiście Full HD. Mowa tutaj o monitorach, które zapewniają rozdzielczość 1920×1080. Przy pracy grafika lepszym rozwiązaniem będą jednak monitory QHD o rozdzielczości 2560×1440. Ekrany tego typu zapewniają nie tylko większą przestrzeń roboczą ale przede wszystkim bardzo dużą szczegółowość obrazu. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni postawić na ekrany 4K Ultra HD o rozdzielczości 3180×2160. Jest to doskonały wybór nie tylko dla grafików, ale również dla profesjonalnych graczy.

Czas reakcji ma znaczenie

Dobry monitor dla profesjonalistów powinien posiadać również jak najwyższy czas reakcji. Parametr ten odgrywa bardzo ważną rolę przede wszystkim dla graczy, którzy preferują bardzo dynamiczne gry. Godne uwagi są nowoczesne monitory z czasem reakcji poniżej 4 ms. Najlepsze monitory od renomowanych producentów mogą pochwalić się czasem reakcji niższym niż 1 ms. Ekrany tego typu doskonale sprawdzą się na przykład do konsol nowej generacji. Przy pracy biurowej czas reakcji nie odgrywa tak ważnej roli.

Jaki rodzaj podświetlenia

Porządny monitor dla profesjonalistów powinien zapewnić także równomierność podświetlenia. Jednym z kluczowych parametrów nowoczesnych ekranów jest oczywiście ich jasność. Większość producentów podaje jasność swoich monitorów w cd/m2, dzięki czemu szybko można porównać poszczególne urządzenia. Przy normalnym oświetleniu wystarczy jasność około 140 cd/m2. Jeżeli nasz monitor znajdować będzie się w bardzo jasnych pomieszczeniach, to warto rozejrzeć się za ekranami o jasności 300 cd/m2. Jeżeli chodzi o podświetlanie monitora, to w dzisiejszych czasach królują oczywiście diody LED. Większość monitorów dla profesjonalistów korzysta z podświetlenia krawędziowego, w którym to diody umieszczone są na krawędziach ekranu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ekrany są dość cienkie i ich cena jest przystępna. Jedyną wadą jest niższy kontrast. W wielu branżach niezbędne będą monitory, które posiadają równomierne podświetlenie, dzięki któremu można uzyskać wysoki kontrast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *